Karmelské jarmokyKultúra a spoločenský život

Karmelské jarmoky

Vznik novej tradície

V historických prameňoch sa nedozvedáme, či a kedy mali Dechtice jarmočné právo. Zo skutočnosti, že v niektorých obdobiach boli „titulované“ ako oppidum, tj. mestečko sa dá dedukovať, že jarmočné právo mali.

Dechtice mali odjakživa voči okolitým dedinám jednu nevýhodu. Termín dechtických hodov – sviatok sv. Kataríny Alexandrijskej- patrónky farského kostola je 25.novembra, kedy už počasie zvyčajne nežičí kultúrno-spoločenským zábavám pod šírym nebom. Klasické dechtické nedeľné hodové popoludnie zvyčajne vyzerá tak, že poblíž námestia sa krúti jeden kolotoč (ktorého majiteľ ho ešte nezazimoval), na kolotoči sedia tri deti, majú od mrazu vyštípané líca a z nosa im visí zamrzajúca sviečka. A boli i roky, keď neprišiel ani len ten jeden kolotoč. Vtedy zostali iba 2-3 zúfalí „kramári“, ktorí sa snažili predať posledné zvyšky tohoročných zásob plastových samopalov a cukrových fajok a gýčov.
Na termín hodov sa odjakživa frflalo, ale aspoň bol „pevný“. Zavedením cirkevného sviatku Krista Kráľa, ktorý pripadá na poslednú predadventnú nedeľu, a má „prednosť“ pred hodmi, sa temín hodov začal posúvať. S postupujúcou jeseňou číhali veriaci v kostole na informáciu, či bude zverejnený termín hodov, aby sa mohli pripraviť.
Za stanovovanie termínov hodov bol často odsudzovaný miestny farár Michal Mikuška. Ten, možno i v pude sebaobrany, priešiel v roku 1999 s myšlienkou, že by sa hody dali preložiť na 17.7.- tj na sviatok Panny Márie z hory Karmel. Jeho návrh nenašiel v obci pochopenie a vyzeralo to, že zapadne prachom. Núkala sa i myšlienka využiť zasvätenie druhého kostola v obci, ale ten je zasvätený Všetkým svätým a 1. november tiež nieje žiadna výhra pre termín hodov.
S nápadom usporiadať v Dechticiach jarmok prišiel v roku 2004 zástupca starostu obce Peter Roháč. Bolo treba nájsť vhodný termín, ktorý by nekolidoval so žiadnymi sviatkami, významnými udalosťami a pod. a bol by v časti roka, kedy býva prekné počasie a navyše dátum by mal súvisieť či už z dejinami obce…proste mal to byť deň, ktorý pre obec niečo znamená.

Skutočnosť, že na sviatok karmelskej Panny Márie býva do Dechtíc oficiálna púť s omšou v kaplnke, viedla zástupcu starostu k nápadu, pokúsiť sa to využiť. Jeho iniciatíva našla pochopenie u miestneho farára Michala Mikušku i podporu zo starostu Karola Zachara. Nápad sa sa pomoci poslancov obecného zastupiteľstva, spevokolu, dychovky a zopár nadšencov podarilo realizovať a už I. ročník sa stretol s priaznivými ohlasmi obyvateľov i návštevníkov obce, ktorí sa pre budúcnosť môžu slobodne rozhodnúť, či budú „odbavuvat“ hody, alebo jarmok (…..alebo oboje).

Dechtický Karmelský jarmok I. Ročník 16-17.7.2004

Prvý ročník jarmoku prekonal očakávania i tých najväčších optimistov. Počet predajcov presiahol priestorové možnosti obce a „jarmočilo“ sa v celom centre obce. Nechýbali kolotoče, koncertovala dychovka, poobede sa odohral priateľský futbalový zápas a sobotu zavŕšila ľudová veselica.
Nedeľa sa začala púťou na mohylu Vysoké Hradište a omšou v kaplnke Panny Márie z hory Karmel jej vrchole, ktorú celebroval Vdp. Michal Mikuška, dechtický farár. Slávnostný ráz omše doplnil cirkevný spevokol a dychová hudba Dechtičané. Organistom bol naturalizovaný Dechtičan – chalupár Pavol Selecký, dirigent orchestra SND v Bratislave.

Ešte predtým Katarínkovia (Združenie kresťanskej mládeže www.katarinka.sk) v rámci pomoci obci upratali jarmočište a vnikol priestor pre promenádovanie sa domácich obyvateľov i jarmočných hostí.
Poobede sa púťová atmosféra zmenila opäť na jarmočnú. Obec žila nevídane čulým životom a voľná zábava, posedenia a prechádzky končili až v neskorých nočných hodinách.

© 2006 Ing. Peter Roháč
Zobraziť viac

Súvisiace články

Mohlo by vás zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore