Historické objektyKarmelské jarmoky

Slávnostné posvätenie Kostola Všetkých svätých v Dechticiach po revitalizácii:

Foto: ©Cyril Grebečí, 2016V sobotu 16.7.2016, v rámci programu XIII. ročníka tradičného Dechtického karmelského jarmoku sa popoludní stretli na cintoríne Dechtičania a pozvaní hostia, aby boli účastní slávnostného aktu posvätenia vzácnej pamiatky a pýchy Dechtíc – Kostola Všetkých svätých.

Vzácna románsky rotunda, postavená  roku 1172, sa dočkala odbornej pomoci, ktorá bola zavŕšená v roku 2015 celkovou revitalizáciou stavby a  jej okolia.

Video ©RHS 2016
Slávnostná sv. omša

Slávnostnú svätú omšu v národnej kultúrnej pamiatke koncelebrovali vdp. Miroslav Kováč, dechtický farár a vdp. Mário Bosý, farský administrátor v Bolerázi.  Zúčastnili sa jej i  poslankyňa NR SR za SNS Magdaléna Kuciaňová, krajská predsedníčka strany SMER-SD Renáta Zmajkovičová,  dechtický rodák Andrej Kolesík, starosta družobnej obce Dolní Dunajovice Jozef Hasník s manželkou, starostovia z okolitých obcí a z regiónu, reštaurátori Tomáš Kucman, Miriam Moráviková a Matej Vojtko , Daniela Zacharová z pamiatkového úradu a ďalší hostia.

 

Po ukončení omše pokračoval program v kultúrnom dome. K prítomným sa prihovoril starosta Dechtíc Karol Zachar, ktorý odovzdal slovo reštaurátorovi Tomášovi Kucmanovi. Ten, z odborného hľadiska, prítomným priblížil rozsah a postup vykonaných prác a spomenul i nové objavy a zaujímavosti, ktoré boli zistené počas prieskumných aj reštaurátorských prác.

V kultúrnom programe sa predstavili žiaci Základnej školy v Dechticiach pod vedením Gabriely Slabej a Anny Dzurenkovej.  Súčasťou pohostenia obecenstva boli tradičné dechtické sladké i slané koláče, ktoré napiekli šikovné dechtické gazdinky z miestnej organizácie JDS.

V záverečnom príhovore starosta obce poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na zorganizovaní tejto slávnosti a prenechal pódium dychovej hudbe Dechtičanka, ktorá rezkými tónmi ukončila podujatie.
[divider]FOTOGALÉRIA

Foto: ©Daniela Kolláriková, 2016
Zobraziť viac

Súvisiace články

Mohlo by vás zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore