AKTUALITY

Advent u nás

Advent je čas príprav na Vianoce a začína sa štyri nedele pred Štedrým dňom. Jedným zo symbolov adventu je adventný veniec. Vznik moderného adventného venca je pripisovaný protestantskému pastorovi Johannu Henrichovi Wichernovi, ktorý v roku 1839 zavesil prvý adventný veniec pre deti v hamburskej škole Rauhes Haus. Veniec zdobilo 20 malých červených sviečok, ktoré predstavovali všedné dni a 4 veľké biele sviece symbolizujúce štyri adventné nedele. Každý deň jednu sviečku s deťmi zapálil, aby si ľahko spočítali, koľko dní zostáva do Vianoc. Odvtedy sa adventný veniec rozšíril do celého sveta a postupne 24 sviečok nahradili 4.

V tejto podobe nám adventný veniec zdobí aj námestie našej obce. Pred začiatkom adventu sa už tradične o vianočnú výzdobu námestia obce postarala miestna organizácia Slovenského zväzu záhradkárov v Dechticiach. Predsedovi Petrovi Hlavatovičovi a členom organizácie ďakujeme, že sa postarali o výnimočnú výzdobu, ktorá spája tradíciu sv. Mikuláša, zdobenie vianočného stromčeka a rozsvecovanie adventného venca. Ak si vo večerných hodinách nájdete čas na prechádzku, nasmerujte ju k námestiu, kde vás očarí pestrá paleta svetiel, ktoré zdobia naše námestie a ulice.

Tretí adventný víkend, a to v sobotu 10. 12. 2022, sa konal v kostole sv. Kataríny Alexandrijskej Vianočný koncert, ktorý bol zavŕšený Vianočnými trhmi vo farskom dvore. Organizátormi koncertu boli Dychová hudba Dechtičanka, Farský úrad Dechtice a Chrámový spevácky zbor pri Kostole sv. Kataríny Alexandrijskej. Vianočné trhy sa niesli v charitatívnom duchu. Miestne organizácie Zdravotne postihnutých v Dechticiach, Jednoty dôchodcov Slovenska Dechtice a Slovensky zväz záhradkárov Dechtice sa postarali o príjemnú predvianočnú atmosféru. Členky jednotlivých organizácií pripravili balíčky vianočných výrobkov a drobného pečiva, ktoré ponúkali za symbolickú cenu 1 – 2€ návštevníkom. Úžasnú kapustnicu varili členky miestnej organizácie Zdravotne postihnutých v Dechticiach. Nechýbal ani čaj a varené víno. V susedstve ponúkal kapustnicu aj Karol Prvý s manželkou a cigánsku pečienku predával Vlastimil Gašpar s manželkou. Obecný úrad v Dechticiach podporil charitatívnu myšlienku Vianočných trhov v Dechticiach a preplatil náklady na suroviny potrebné na varenie kapustnice v celkovej hodnote 200€. Varené víno a voňavý vianočný punč pripravili členovia Dychovej hudby Dechtičanka. Výťažok z koncertu darovala Dychová hudba Dechtičanka na opravu kostola. Výťažok z Vianočných trhov sa rozdelil na tri časti. Po 250€ dostali naše 2 zdravotne postihnuté občianky, ktoré majú diagnostikovanú Sklerózu Multiplex a 300€ sa darovalo na opravu miestneho kostola. Bol to prvý ročník Vianočných trhov a organizátori by z tejto krásnej akcie radi urobili každoročnú tradíciu.

Základná škola s materskou školou v Dechticiach v spolupráci s Rodičovským združením pripravili výnimočný „darček“ pre rodičov, starých rodičov, priateľov a známych v podobe Vianočných trhov. Do priestorov školy 16. 12. 2022 lákala vôňa kapustnice a vianočného punču návštevníkov, ktorí si mohli vychutnať príjemnú predvianočnú atmosféru a bohatý umelecký program.

Sme radi, že sme mohli spolu s vami stráviť obdobie adventu a príprav na Vianoce či už na námestí s Mikulášom pri rozsvietení vianočného stromčeka, alebo pri dychovej hudbe v kostole, či ochutnávke vianočnej kapustnice. Už teraz sa tešíme na pripravované akcie v novom roku.

Želáme vám krásne vianočné sviatky a šťastný nový rok! 

Zobraziť viac

Súvisiace články

Mohlo by vás zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore