História obceHistorické objektyKultúra a spoločenský život

Čiastočná demontáž Kalvárie

Kalvária stojí pred dechtickým Kostolom sv. Kataríny od roku 1811.  Súsošie je tvorené tromi výraznými časťami a zrejme preto sa v Dechticiach zaužívalo jeho označenie – Trojička – hoci nejde o vyobrazenie Trojice Božej.

Súsošie stálo pôvodne pre areálom Kostola a kláštora svätej Kataríny v horách, v najzápadnejšom výbežku dechtického chotára. Kláštor bol nariadením cisára Jozefa II.  zrušený 22.7.1786 a prešiel pod štátnu správu. Z úcty k tam pochovaným predkom odkúpil areál v roku 1797 Jozef Erdődy, ale areál i tak naďalej pustol a kostol i kláštor sa menili na ruiny. V roku 1811 nechali Erdődyovci previesť súsošie pred Farský kostol sv. Kataríny v Dechticiach. V roku 1861 bolo súsošie renovované.

Plynutím času sa z tichej Farskej ulice stala rušná komunikácia. Rozšírená cesta sa priblížila až pod podstavec súsošia. Otrasy, sadanie pôdy a čas si vybrali svoju daň. Súsošie sa začalo nakláňať, rozpadať a odborníci skonštatovali narušenie statiky.

Práve z dôvodu narušenia statiky bolo súsošie Kalvárie pred kostolom 20.augusta 2019 čiastočne demontované a demontované fragmenty boli dočasne  uložené vo farskom dvore.

Obec konala na základe povolenia krajského pamiatkového úradu v Trnave a práce vykonal a odborne garantoval Mgr. Art. Tomáš Kucman.

Súsošie  bude reštaurované a uložená späť pred kostol.

» Fotoalbum

Zobraziť viac

Súvisiace články

Mohlo by vás zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore