Fašiangy

FAŠIANGY 2018

V roku 2018 pripadol fašiangový víkend na 10. a 11.2.2018.   Tak, ako sa už stalo tradíciou, začal fašiangový sprievod pred Obecným úradom, kde v prvom tanci krojované dievčatá vyzvŕtali starostu.  Po obvyklej trase vyhrávala dychová hudba Dechtičanka a tancovali mládenci a krojované dievčatá.

Tentokrát hrala dychová hudba Dechtičanka pod vedením kapelníka Pavla Mancoviča v zložení: Michal Mancovič a Dominik Mucina (trubky), Drahoš Šimončič a Jozef Jurkas (klarinety), Pavol Mancovič (barytón), Vladimír Jurkas (akordeón), Ľubomír Marek (malý bubon) a Stanislav Mancovič (bubon). Zodpovednú úlohu držiteľa kasy, ktorú roky zastával Štefan Hutta,  zobral na svoje plecia Stanislav Heteš.

V sobotu večer sa ku kapele pridali tubista Jozef Šajbidor, trubkári  Michal Čmehýl a Matej Vrkal, tenorista František Mancovič a spevácke kvarteto Natália Mancovičová, Silvia Šajbidorová, Jozef Machovič a Štefan Hutta.  V tomto zložení odohrali v kultúrnom dome fašiangovú veselicu, po ktorej sa odohral akt pochovávania basy. Okrem dychovkárov z Dechtičanky sa do estrády zapojili ešte aj neodmysliteľní miništranti Stanislav Heteš a Emil Sliva, populárne duo Peter Kochajda a Jozef Jakúbek, vlajkonosič Štefan Tomáška, hrobár Karol Prvý a Zdenko Zemko, ktorý sa pre tento večer zmenil z mládenca – šablovníka na smrtku s kosou.  Plačky zastúpili krojované dievčatá Terézia Schmidtová, Barbora Kováčová, Diana Marková a Alžbeta Slivová.    Mládenci odprevádzali basu v zostave Lukáš Púdela, Filip Stračár, Matúš Sliva, Martin Zemko, Juraj Roháč, Erik Kochajda a Erik Púdela.

S funkciou pochovávača basy sa rozlúčil Jozef Machovič a odovzdal túto zodpovednú funkciu Pavlovi Mancovičovi, ktorý vykonal tento tradičný akt začiatku pôstu.

Keďže pôst začína až v stredu, tancovalo sa aj v nedeľu (z tejto časti sprievodu je zhotovený záznam) Šablovníci, rovnako ako v sobotu v zložení Lukáš Púdela, Filip Stračár, Matúš Sliva, Martin Zemko, Juraj Roháč, Erik Kochajda Erik Púdela a Lukáš Gajdošík, spolu s Teréziou Schmidtovou, Barborou Kováčovou, Dianou Markovou a Alžbetou Slivovou roztancovali Novú ulicu, Horný koniec, Hoštáky, Kúty aj Rinok a ukončili dechtické fašiangy na parkovisku pred reštauráciou záverečným tancom.

Text a video ©Peter Roháč
 Fašiangový sprievod – Dechtice 2018
Reportáž TV VEGA Záznam sprievodu – Nová ulica – Horný koniec – Rinok
 Fašiangová veselica a pochovávanie basy 2018
Reportáž TV VEGA  Záznam veselice a pochovávania basy

 

Zobraziť viac

Súvisiace články

Mohlo by vás zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore