Fašiangy

FAŠIANGY 2012, 2015, 2016 a 2017

Tohtoročný fašiangový sprievod sa začal v sobotu 25.2.2017 o 1000 – tak, ako vždy – prvým tancom pred obecným úradom.
V sobotu prešli „šabľovníci “ obyvyklú trasu: Farská ulica – bytovky – Pažiť – Naháčsky breh – Pijavice – Ulička – Florijánko – Kátlovská ulica – Blavská ulička – Športová ulica – Námestie – Závodzie – Štreka – Kolónia – chtelnický koniec obce – Hošták – Podolky – Cintorín – Mlyny.

Večer bola v kultúrnom dome fašiangová veselica s tradičným pochovávaním basy.

V nedeľu dokončili sprievod dedinou na trase : Nová ulica – Segedínska ulica – dobrovodský koniec obce – Zahoštáky, Veterná ulica – Hoštáky – Rinek – Kúty – Námestie….

Prehrať video

 

Krátke video
[divider]

FAŠIANGY 2017  –  Fotogaléria

Foto: ©Marek Matuškovič, 2017  [FAG id=5688]

Fašiangy (v Dechticiach ,,FAŠANGY“) je obdobie od Troch kráľov až do polnoci pred škaredou – Popolcovou stredou. Potom nasleduje 40 dňový pôst (zavedený koncom IV. storočia kresťanskou cirkvou) až do Veľkého piatku. Je to prechodné obdobie medzi zimou a jarou.
Pod pojmom FAŠANGY sa v našom regióne rozumie koniec tohto obdobia – posledný víkend pred škaredou stredou.
Na rozdiel od susednej Chtelnice, kde tradícia fašiangový osláv a pochovávania basy pretrvala „odjakživa“, v Dechticiach tradičné všeobecné vyprchali. Zachovali sa iba tradičné jedlá – šišky a fánky.
Nová tradícia sa začala budovať v roku 2007, kedy sa dychová hudba Dechtičanka a zopár mladých ľudí rozhodlo oprášiť to, čo zostalo v niečich spomienkach a dotvoriť to, čo sa už nenávratne zabudlo.
Fašiangový sprievod sa stretol u Dechtičanov so živým ohlasom a odvtedy patrí každoročne k fašiangom.
Krátko nato pribudlo pochovávanie basy. Prvé ročníky celebroval obrad Jozef Machovič, neskôr ho vystriedal Pavol Mancovič.
Táto tradícia si našla svoje miesto a dnes si už v Dechticiach nikto bez ,,podšablárov“ a pochovávania basy nevie fašangy ani predstaviť…

FAŠANGY 2016

 

Prehrať video
VIDEO – Fašiangový sprievod

 

 

Prehrať video
VIDEO – Fašiangová veselica

 

 

Prehrať video
VIDEO – Pochovávanie basy
Fašiangovať sa v roku 2016  začalo v sobotu 6. 2. o 1000, tradične, prvým tancom pred obecným úradom.
Potom sa sprievod pohol hore Farskou ulicou a okolo bytoviek a cez pažiť sa pretancoval až na Naháčsky breh.
Podšablári postupovali po tradičnej, rokmi overenej trase. V sprievode tancovali mládenci: Zdenko Zemko, Martin Zemko, Peter Madeja, Matúš Sliva, Matúš Janotka, Dávid Púdela, Erik Púdela, Erik Kochajda a Vlado Benda. Mužskú časť verejnosti roztancovávali Marianna Kochajdová, Petra Polakovičová a Jana Miklovičová.
Od štartu až do cieľa na námestí pred reštauráciou U Šutiaka sa v záprahu ťahajúcom  tancujúce figuríny striedali Jozef Jakúbek, Emil Sliva a Stano Heteš.
V sobotu večer vypukla v kultúrnom dome pravá fašiangová veselica s dychovou hudbou Dechtičanka. O občerstvenie bolo dobre postarané, rovnako ako o kvalitné pohostenie zabíjačkovými špecialitami. Vyvrcholením veselice bolo, ako každoročne, pochovávanie basy, ktoré začalo o 2300 a skončilo po polnoci.

 

Dechtickí  „fašangári“ 2015

[divider]

FAŠANGY 2012

Dvojdňový fašiangový sprievod (18.-19.2.2012) sa vďaka dychovej hudbe DECHTIČANKA a mladým nadšencom konal i v tomto roku.

V nedeľu večer sa v kultúrnom dome nadviazalo na na novú tradíciu v Dechticiach – pochovávanie basy, keď sa tento fašiangový rituál uskutočnil po druhýkrát. V réžii Jozefa „Drobčeka“ Machoviča, ktorý stvárnil i hlavného „celebranta“, sa predstavili osvedčení minuloroční aktéri tohto obradu.

[divider]

Foto Ing. Ľuboš Piešťanský, © 2012

O fašiangoch 2015 sa  dočítate  tu…

 

Na doplnení ostatných ročníkov sa pracuje.

Zobraziť viac

Súvisiace články

Mohlo by vás zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore