DH DechtičankaKultúra a spoločenský životObecné oznamyOstatné podujatia v obci

Prvomájové oslavy

Slovenským zvykom už od stredoveku bolo, že chlapci, ktorým sa páčilo nejaké dievča, stavali pred dom svojej vyvolenej strom ozdobený pestrofarebnými stuhami a papierikmi – Máj. Ale nešlo vždy iba o lásku a prejavenie náklonnosti, Máje si ľudia pred svoje domy stavali aj ako ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Poľnohospodárom zas mala priniesť májová zeleň dobrú úrodu. 

V súčasnosti sú prvomájové oslavy oslavou sviatka všetkých pracujúcich ale i oslavou ľudu a národa. U nás sme oslavy Sviatku práce odštartovali v poslednú aprílovú nedeľu v priestoroch Poľnohospodárskeho družstva ochutnávkou vína. Retro sprievod začal o 18:00 hodine pred Poľnohospodárskym družstvom a pokračoval na námestie. V sprievode bolo množstvo dobrovoľníkov z radov občanov i Slovenského zväzu záhradkárov Dechtice, Jednoty dôchodcov Slovenska v Dechticiach a Miestnej organizácie zdravotne postihnutých v Dechticiach. Záverom sprievodu bolo postavenie bohato vyzdobeného Mája, ktorý svojimi silami postavili členovia Dobrovoľného hasičského zboru Dechtice. Do rytmu im pritom hrala Dychová hudba Dechtičanka, ktorá sprevádzala celý sprievod. 

Počasie prialo slávnostnej nedeli a vo večerných hodinách sa program presunul do priestorov kultúrneho domu, kde sa podával výborný obecný guláš a víno z Poľnohospodárskeho družstva Dechtice. Do tanca vyhrávali tóny Dychovej hudby Dechtičanka a skvelá zábava pokračovala do neskorých večerných hodín.

Zobraziť viac

Súvisiace články

Mohlo by vás zaujímať
Zatvoriť
Tlačidlo Späť hore